Skip Navigation

UCLA Department of Slavic Languages and Literatures End-Of-The-Year Reception and The Fairy-Tales Night, 2012

UCLA Department of Slavic Languages and Literatures Wednesday, June 6, 2012, 6:00 p.m., Royce 314

OPENING REMARKS: PROF. RONALD VROON, CHAIR

AWARDS CEREMONY 2012: PROF. OLGA KAGAN, Undergraduate Advisor, Director,
     UCLA Russian FLAGSHIP Center

1. Graduation form the UCLA Flagship Program: Mariam, Hayk, Polina Mareninova, Mikael Miller, Sydney Heller, Derek Groom, Dustin Chavkin, Adelina Tomova
2. Admitted to the Flagship capstone program in Saint Petersburg: Sydney Heller, Derek Groom, Dustin Chavkin, Adelina Tomova
2. Boren Fellowship recipient: Derek Groom
3. Flagship Fellowship for the year long study in Saint Petersburg: Sydney Heller, Derek Groom, Dustin Chavkin, Adelina Tomova
4. Year-long FLAS for study in Russia: Adelina Tomova                                                     
5. Summer FLAS for study in Russia: Anna Bar, Elizabeth Shek, Adelina Tomova
7. Summer Internship stipend (ITMO, St. Petersburg): Sydney Heller
6. Flagship Scholarships (Summer study in Moscow and St. Petersburg): Elizabeth Shek, Anna Bar, Adelina Tomova
8. Slavic Department awards: Sydney Heller, Derek Groom
9. Graduate student awards:

a. Peter Winsky- Graduate Research Mentorship
b. Sean Griffin- Mellon Pre-dissertation an Graduate Student Research Mentorship
c. Tonya Sergieff- Lenart Travel to do research in the summer
d. Naomi Caffe- Dissertation Year Fellowship
e. Naya Lekht- DYF- Dissertation Year Fellowship

10. Twelfth Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest, American Council of Teachers of Russian (Over 1300 participants). Topic: «О друге»

Gold Medal (Heritage Learners, level 3): Hasmik Stepanyan
Bronze Medal (Heritage Learners, Level 1): Nadezhda Riabkova
Bronze Medal (Non-Heritage Learners, Level 4): Sydney Heller
Bronze Medal (Heritage Learners, Level 3): Lilit Gabrielyan, Maia Kustin
Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 1) Meagan Martin
Honorable Mention (Non-Heritаge Learners, level 2): Anahit Manoukian
Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 4): Derek Groom
Honorable Mention (Heritage Learners, Level 1): Caryn Zagaynov
Honorable Mention (Heritage Learners, Level 3): Anastasia Lomova

Download Fairy Tales List 

To print this page, select "Print" from the File menu of your browser.